Παράθεση Αρχική ανάρτηση από Χάρης Προβολή Ανάρτησης
Πρόσεξε λίγο το πολεοδομικό πώς το εννοώ.
Μπορεί μεν η προσθήκη των 64τμ να έγινε νόμιμα με την έκδοση οικοδομικής άδειας το 1990 αλλά να φαίνεται σαν μια ιδιοκτησία. Θα πρέπει και στην οικοδομική άδεια να φαίνεται ότι είναι δύο αυτοτελείς ιδιοκτησίες και όχι μία, κάτι το οποίο δεν είναι σαφές απ' όσα μας έγραψες.

Τέλος, θεωρώ λογικό αυτό που σου ζήτησαν στη ΔΕΗ αφού εκεί εμφανιζόσασταν ως συγκύριοι και συνεπώς γιατί εσύ να πάρεις το υπάρχον μετρητή της ΔΕΗ και όχι ο συνιδιοκτήτης, παρόλο που εσύ μένεις στα αρχικά 36τμ.
Το σπίτι τελικά χωρίστηκε , αφού έβγαλα άδεια διαμόρφωσης εσωτερικών χώρων-μικρής κλίμακας-
Το θεμα έχει ως εξής: Δέχομαι να πάρει ο άλλος κληρονόμος το ρολόι , να πληρώσω ότι μου αναλογεί και να απαλλαγώ από κάθε δικαίωμα αλλά και κάθε υποχρέωση. Το κάνω με έτσι ώστε εγώ να βάλω νέο ρολόι.
Ο άλλος κληρονόμος δεν θέλει να υπογράψει και αυτός ότι δέχεται να το πάρει δικό του γιατί προφανώς θα μπεί σε έξοδα μεταφοράς του ρολογιού καθώς και κόστος νέου πίνακα.
Εκεί που έχω κολλήσει είναι ότι στην ΔΕΗ Ηγουμενίτσας που ρώτησα είπανε ότι δεν μπορώ να κάνω αίτηση για νέα σύνδεση από την στιγμή που ηλεκτροδοτείται όλο το σπίτι αν δεν υπογράψει και ο άλλος κληρονόμος ότι δέχεται να πάρει το παλιό ρολόι!!!!!!!!!!
Ειλικρινά αν ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ας μου απαντήσει....γιατί βλέπω να πηγαίνω νομικά...